Аюрведа. Марма-терапія


Марма-терапія - енергетичний масаж по аюрведi

Вчення про Мармі

Марма-терапія - один з найдавніших методів аюрведичного лікування, техніка глибокого відновлення та енергетичного перезавантаження організму. В її основі - м'який і при цьому глибокий вплив на Мармі (в перекладі з санскриту - «зони життя», «особливо чутливі точки») - біоенергетичні центри людського тіла.




Протягом тисячоліть марма-масаж залишався великим таємним знанням. В Індії було доступне тільки обраним - царям і воїнам, які володіли мистецтвом традиційного індійського бою Каларіпаятту.

Знаючи розташування «крапок життя» і «точок смерті» на тілі людини, а також розуміючи як їх активізувати, вони могли лікувати, відновлювати свої сили і вражати ворога одним лише дотиком до Мармі. Донині, марма-терапія вважається найдавнішою з відомих нині технік поповнення життєвої енергії (прани) і відновлення обміну речовин.

В Індії марма-терапію вже давно використовують кращi лікарi в повсякденній практиці, ці знання дбайливо зберігають і передають з покоління в покоління.

Згідно аюрведi, на нашому тілі розташовані 107 марма-точок: 22 на ногах, 22 на руках, 12 на грудях і животі, 14 на спині, 37 на голові і шиї. Сто восьмою Мармі вважають розум.

Мармі знаходяться в м'язах, венах, зв'язках, сухожиллях, кістках і суглобах. Вплив на них в процесі масажу або самомасажу відновлює функції тих чи інших органів, повертає сили і енергію, допомагає розслабитися. З точки зору марма-терапії головною причиною більшості хвороб є порушення розподілу життєвої енергії, прани, в тілі і свідомості. Точковий вплив на Мармі знімає енергоблоки і відновлює нормальний перебіг прани.

Мармі в аюрведою описують як перехрестя матерії і свідомості. Вони розташованi близько до поверхні шкіри і надзвичайно чутливі. Всі ці точки пов'язані між собою невидимими енергетичними каналами, наді, що пронизують тіло. Мармі відіграють ключову роль у підтримці рівноваги дош (вати, пітти і капхи) і в стимуляції трьох циркулюючих систем - лімфатичної, кровоносної і нервової.

Життєво важливі марма-зони: ступні, гомілки, коліна, стегна, живіт, сонячне сплетіння, грудна клітка, спина, кисті, передпліччя, плечі, шия, потилиця, щелепи, очі, верхівка.

Марма-терапію практикують окремо, а також у поєднанні з традиційним індійським масажем та іншими терапевтичними методами аюрведи, наприклад панчакармою.

Як працює марма-терапія

Згідно науці про Мармі, більша частина захворювань пов'язана з енергетичним дисбалансом в тілі. Марма-масаж сприяє усуненню енергетичних блоків та налагодженню природного перебігу прани на рівні тіла і розуму.

Марма-терапія включає такі методи:

* Марма-масаж.
* Застосування лікувальних масел і пасти (на основі трав'яних порошків, масел і спецій).
* Бандажні обгортання.
* Спеціальну гімнастику.

Марма-масаж: лікування з енергетичних точок

Типи марма-масажу

Марма-масаж може виступати в якості лікування або попередження будь-яких захворювань, пов'язаних з дисбалансом прани в тілі.

Залежно від фізичного та психічного стану пацієнта, його віку, а також природи захворювання, застосовують різні техніки марма-масажу.

* Сукха тірумма. Цей вид масажу спрямований на загальне зміцнення організму і використовується в якості профілактики хвороб.

* Ракша тірумма. Цей масаж виконують для лікування найрізноманітніших захворювань, як соматичної, так і психічної природи.

* Кача тірумма. Такий масаж рекомендують танцюристам, спортсменам, тим, хто займається будь-яким видом боротьби - для поліпшення гнучкості та фізичної форми.

Переваги марма-масажу

* Балансує доші.
* ​​Покращує травлення, посилює агнi - «травний вогонь».
* Виводить токсини.
* Підвищує енергію.
* Омолоджує.
* Знімає болі при артриті і болi в суглобах.
* Послаблює защемлення нерва.
* Сприяє глибокiй релаксації.

Техніка марма-масажу

Фахівці аюрведи запевняють, що за допомогою марма-масажу піддаються лікуванню астма, мігрень, підвищений артеріальний тиск, ішіас, захворювання опорно-рухового апарату, а також інші хвороби, до яких особливо схильні сучасні городяни. Навчившись впливати на певні точки, можна активізувати приховані сили організму. «Самомасаж - це відправна точка і ключ до самолікування, - говорить НДВЛ Венугопал, бакалавр аюрведической медицини та хірургії, практикуючий доктор аюрведи, марма-терапевт, спеціаліст Центру аюрведи і йоги "Керала". - Зараз у багатьох людей є проблеми, пов'язані з головним, поперековим, шлунковим болем, і вони всі вирішуються за допомогою марма-масажу».

Впливаючи на марма-точки, можна виправити збої в складному механізмі тонкого тіла людини (розум, почуття, думки, бажання). А в екстрених ситуаціях знання марма-точок може вивести людину з несвідомого стану, врятувати життя.

На Мармі наносять невелику кількість суміші рослинного і ефірного масел (їх вибирають залежно від домінуючої доші, як саме - див. нижче). Масаж проводять великим пальцем. Починають з м'яких і плавних кругових рухів малого радіусу за годинниковою стрілкою.

Кожен наступний круг роблять ширше попереднього. Виконавши п'ять рухів, що розширюються по спіралі, круги звужують, повільно підсилюючи натиск. Цикл з п'яти кіл, що розширюються і п'яти, що звужуються, повторюють тричі. Мармі, що знаходиться в дисбалансі, більш чутливі, при впливі на них можливі больові відчуття.

Техніка марма-масажу визначається тим, яку саме дошу слід гармонізувати. Для цього потрібно зрозуміти свою конституцію і встановити, яка доша у вас домінує, а яка перебуває в стані дисбалансу - в цьому допоможе наш тест http://www.jv.ru/tests/prakriti.

Масаж при дисбалансі вати

Ознаки вати: сухість, холодність, нерівномірність і шорсткість.

Основні вата-Мармі: адхіпаті (верхівка), стхапані (центр чола, третє око), нила і манья, (під вухом на передній стороні шиї і на бічній стороні щитовидної залози ), Набха (точка на 5 см нижче пупка), басті (у нижній частині черевної порожнини, приблизно на 10 см нижче пупка), гуда (кінець куприка).

Особливості масажу: зігріваючий, плавний, поживний, з великою кількістю теплого масла. Дотики повинні бути м'якими, але впевненими. Різкі рухи представників даної доші виводять з рівноваги.

Надлишки масла можна залишати на шкірі, щоб вона ними просочилася. Особливо важливо рясно умастити маслом живіт. Після масажу вату потрібно вкрити простирадлом або ковдрою, а при місцевому масажі прикласти грілку для збереження тепла.

Масажні масла: будь-які базисні, але найкраще кунжутнi або лісових горіхів з додаванням ефірних масел аїру, базиліку, ветіверу, джатамамсі (аралії індійської), імбиру, камфори, кардамону, коріандру, лаванди, лемонграсу, ромашки, сандалу, шавлії або евкаліпту.

Змішуйте масла за формулою: 40 крапель ефірного на 100 мл рослинного.

Масаж при дисбалансі пітти

Ознаки піти: маслянистість, жар, напруженість і плинність.

Основні питта-Мармі: стхапані (центр чола, третє око), нила і манья (під вухом на передній стороні шиї і на бічній стороні щитовидної залози), хрідайа (прямо під серцем в нижній частині грудини), басті (у нижній частині черевної порожнини, приблизно на 10 см нижче пупка).

Особливості масажу: заспокійливий, розслаблюючий, з помірною кількістю охолоджуючого масла. Дотики глибокі, послідовні і повільні. Шкіра питта-типу схильна до запалень і подразнення - при масажі особливо чутливих зон слід дотримуватися обережності.

Масажні масла: охолоджуючі рослинні, на кшталт кокосового або оливкового, в міксі з ефірними маслами м'яти, меліси, ветіверу, жасмину, коріандру, кумину, лаванди, троянди , сандалу, деревію або фенхелю. На 40 крапель ефірного масла має припадати 100 мл базового.

Масаж при дисбалансі капхи

Ознаки капхи: холодність, вологість, щільність, жирність.

Основні капха-Мармі: адхіпаті (верхівка), урві (середина плеча і середина стегна), басті (у нижній частині черевної порожнини, приблизно на 10 см нижче пупку), талахрідайа (точка в центрі тильного боку долоні), кшіпра (підстава великого пальця руки, а також підстава мізинця руки), ани (зовнішній верхній шар колінної чашечки, а також внутрішня поверхня плеча над ліктьовим суглобом).

Особливості масажу: підбадьорливий, стимулюючий, з мінімальною кількістю теплого масла. Руху енергійні, швидкі, часом навіть різкі. Капха потребує масел менше, ніж інші доші. Тому масаж нерідко роблять зі спиртом або присипкою, іноді в шовкових рукавичках.

Масажні масла: зігріваючі рослинні, такі як мигдальне, гірчичне або рапсове, в поєднанні з ефірними маслами деревію, шавлії, евкаліпту, апельсину, базиліку, імбиру, камфори, кардамону, кориці, мірри. Так як масла в даному випадку потрібно менше, ніж для масажу інших типів дош, концентрацію ефірних масел можна збільшити: 60-80 крапель ефірного на 100 мл рослинного масла